Kultura, Turystyka, Sport

Loading
http://chelm.pl/www/kultura/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.1gk-is-103.jpglink
http://chelm.pl/www/kultura/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.10gk-is-103.jpglink
http://chelm.pl/www/kultura/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.2gk-is-103.jpglink
http://chelm.pl/www/kultura/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.3gk-is-103.jpglink
http://chelm.pl/www/kultura/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.4gk-is-103.jpglink
http://chelm.pl/www/kultura/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.5gk-is-103.jpglink
http://chelm.pl/www/kultura/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.6gk-is-103.jpglink
http://chelm.pl/www/kultura/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.7gk-is-103.jpglink
http://chelm.pl/www/kultura/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.8gk-is-103.jpglink
http://chelm.pl/www/kultura/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.9gk-is-103.jpglink

«
»
  1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9

A Free Template From Joomlashack

A Free Template From Joomlashack

Wirtualne spacery

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Sportowa Gmina

Aktywne Miasto

Srodowisko naturalne


Miasto Chełm położone jest między dwoma kompleksami leśnymi. Przy północno-zachodnim skraju miasta rozciąga się las Kumowa Dolina, natomiast w części wschodniej położony jest las Borek . Przy wschodnim krańcu lasu Borek znajduje się rezerwat przyrody "Wolwinów" o powierzchni 1,12 ha. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska roślinności stepowej z wiśnią karłowatą, oleśnikiem górskim i goryszem alzackim.

Na terenie miasta znajduje się 5 parków miejskich, z których godny uwagi jest park przy ulicy Hrubieszowskiej z wieloma gatunkami egzotycznymi, takimi jak orzech szary, korkowiec amurski, iglicznia trójcierniowa.
W granicach Chełma znajduje się 13 pomników przyrody. Należą do nich wzgórze widokowe "Grodzisko", płat roślinności kserotermicznej "Borek" oraz takie gatunki drzew jak: ajlant gruczołowaty, iglicznia trójcierniowa, modrzew europejski, wiąz szypułkowy, jesion wyniosły i wyjątkowo okazały miłorząb dwuklapowy. Teren miasta zasługuje na uwagę ze względu na występowanie przedstawicieli rzadkich gatunków fauny m. in. derkacza, płomykówki, puszczyka, pójdźki, uszatki, dzierlatki.

W niedalekiej odległości od miasta znajduje się Chełmski Park Krajobrazowy. Fragment otuliny wchodzi w granice miasta. Obejmuje swoim zasięgiem kompleksy leśne Stańków i Żalin oraz unikatowe w skali kraju i Europy torfowiska węglanowe. Swój unikalny charakter torfowiska zawdzięczają występowaniu mozaiki ekosystemów torfowiskowych i kserotermicznych, co związane jest z budową geologiczną podłoża. Występuje tutaj ponad 40 gatunków roślin objętych ochroną prawną oraz 22 wpisane na listę roślin zagrożonych w skali kraju. Do osobliwości należą m.in. łanowo występująca kłoć wiechowata, języczka syberyjska, starzec cienisty, tłustosz dwubarwny. Torfowiska węglanowe zostały uznane za ostoję ptaków o randze światowej. Znajduje się tutaj populacja wodniczki, gatunku zagrożonego w skali świata. Do innych cennych gatunków fauny należą derkacz, dubelt, kulik wielki, błotniak łąkowy, żółw błotny, strzępotek edypus.

Bardzo ważną sprawą dla władz Chełma jest zintegrowanie działalności społeczno-gospodarczej i ochrony środowiska w spójny system ekonomiczno-ekologiczny. Od wielu lat podejmuje się szereg działań w celu poprawy środowiska naturalnego. W wyniku realizacji wielu zadań z zakresu ochrony powietrza nie stwierdza się przypadków przekroczeń dopuszczalnych norm stężeń zanieczyszczeń i opadu pyłu.
Przykładem może być największy zakład Cementownia "CHEŁM", który wybudował w latach 80-tych urządzenia odpylające na wszystkich urządzeniach technologicznych i aktualnie nie ma potrzeby utrzymywania wokół niego strefy ochronnej.

Ponadto na terenie miasta sukcesywnie następuje likwidacja lokalnych kotłowni, powszechne zastosowanie gazu ziemnego w miejsce węgla kamiennego, modernizacja procesów technologicznych i gospodarki energetycznej, wzrost skuteczności i dyspozycyjności eksploatowanych urządzeń odpylających oraz instalacja nowych odpylaczy.ChOIT

Biuletyn Informacji Publicznej

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack