Chełm - największe polskie miasto przy granicy Unii Europejskiej. Dawna stolica księstwa, województwa i ziemi chełmskiej. Gród o ponadtysiącletniej historii...

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow
Loading
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link

«
»
  1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5

A Free Template From Joomlashack

A Free Template From Joomlashack

ZIELONE MIASTO

Facebook

fb

Rekrutacja do szkół i przedszkoli

KULTURA MAŁEGO I DUŻEGO CZŁOWIEKA BUTTON

ipk

WSCH

Logo Funduszu Dróg Samorządowych - odnośnik do strony informacyjnej projektu

Zyj po chelmsku
 

zorza

logo 3 Plus

baner mielec

12B

logo hospicjum chelm

Deklaracja dostępności

5478203
Wizyt dziśWizyt dziś1922
Wizyt wczorajWizyt wczoraj2053
W tym miesiącuW tym miesiącu16233
Ogółem od 12 08 2009Ogółem od 12 08 20095478203

200 lat Panie Władysławie!

104. urodziny obchodzi Pan Władysław Prystupa. W tym wyjątkowym dniu solenizanta odwiedzili Pani poseł Anna Dąbrowska-Banaszek, wiceprezydent Miasta Chełm Pani Dorota Cieślik, prezes Stowarzyszenia Kresy Pamięć i Przeszłość Pan Krzysztof Krzywiński oraz Elżbieta Rybak – komendantka Hufca ZHP Chełm i Pan Mariusz Wieliczko ze Stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Chełma.

Podczas uroczystości pani wiceprezydent Dorota Cieślik odczytała list skierowany do Pana Władysława przez Premiera RP, Mateusza Morawieckiego.

Spotkanie było również okazją do wspominek. Okazało się bowiem, że Pan Krzysztof Krzywiński jest w posiadaniu zdjęcia, które w 1938 roku, będąc żołnierzem stacjonującego w Chełmie 7. Pułku Piechoty Legionów, osobiście podpisał pan Władysław. Solenizant pamiętał nazwiska osób, które zostały uwiecznione na fotografii.

Fotorelacja TUTAJ.

---

Władysław Prystupa urodził się 11 września 1916 roku w Peuzie w Rosji. Jego ojciec Piotr był strażakiem, a matka Julia (z Wnuków) pielęgniarką.

Pan Władysław w wieku 18-stu lat rozpoczął naukę w seminarium nauczycielskim w Chełmie. W 1936 roku wstąpił do wojska. Służył w 7 pułku piechoty Legionów, którego dowódcą był pułkownik Władysław Muzyka. W momencie wybuchu wojny w 1939 roku wraz z całym pułkiem wyruszył na front.

24 września, został ranny w nogę i wraz z wieloma kolegami dostał się do niewoli. Niemcy przewieźli wszystkich rannych z pola bitwy do szpitala w Tomaszowie Lubelskim.

W lutym 1940 roku został wypisany ze szpitala i wstąpił do Armii Krajowej. Zaprzysiężony został w Chełmie w październiku 1941 roku. Odtąd posługiwał się pseudonimem„Jelonek”. Przydzielono go do oddziału wywiadowczego na kolei. Z narażeniem życia przerzucał broń dla partyzanckich oddziałów polskich.

Po wojnie, w obawie przed restrykcjami z powodu przynależności do AK wyjechał do Gdańska. Tam pracował, a następnie rozpoczął Wyższe Studia Muzyczne na wydziale pedagogicznym.

W Gdańsku prowadził chór licealny i stworzył pierwszą orkiestrę szkolną. Liczne występny z chórem w radiu i występy publiczne sprawiły, że szybko stał się rozpoznawalny. Młodzież bardzo go ceniła i szanowała. Kilka lat spędził w m.in. w Zielonej Górze, gdzie prowadził wiele chórów i był wizytatorem w szkołach.

Jego największym osiągnięciem było prowadzenie chóru składającego się ze 120 osób, 30 instrumentów i grupy baletowej. W takim składzie wygrali kilka znaczących konkursów. Ulubionym chórem Władysława Prystupy był chór mężczyzn w Zielonej Górze, do którego należeli ludzie nie wykształceni muzycznie, zajmujący się różnymi zawodami. Mówił, że „mieli oni śpiew w sercu”.

Władysław Prystupa za swoją postawę w czasie wojny wielokrotnie był odznaczany m.in.: dwukrotnie Medalem Wojska (1948r. Londyn), Krzyżem Kawalerskim (1989r.), Krzyżem Oficerskim (1982r.), Krzyżem A.K. (1981r. Londyn), Złotym Krzyżem Zasługi (1975.), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1971), Medalem Wolności i Zwycięstwa (1971r.).

Wielokrotnie otrzymywał także odznaczenia honorowe od najwyższych władz państwowych.Na szczególną uwagę zasługuje dwukrotne udekorowanie Władysława Prystupy odznaczeniem Przyjaciel Dziecka za pracę z dziećmi i młodzieżą.

źródło: pamiec.pl

Przyjazne strony

 rzecznik  
    chdk logomdk  
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack