Chełm - największe polskie miasto przy granicy Unii Europejskiej. Dawna stolica księstwa, województwa i ziemi chełmskiej. Gród o ponadtysiącletniej historii...

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow
Loading
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link

«
»
  1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5

A Free Template From Joomlashack

A Free Template From Joomlashack

Komunikat Urzędu Miasta Chełm

Komunikat Urzędu Miasta Chełm.

INFORMACJA WS. SZKÓŁ

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego, od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

W szczególnych przypadkach w dniach 12-13 marca placówki pozostaną otwarte i w klasach nauczyciele będą zajmować się uczniami po to, żeby umożliwić logistykę dla rodziców i opiekę nad dziećmi. Od 16 marca wszystkie placówki zostaną zamknięte. Decyzje dotyczące ewentualnego zamknięcia placówki przed 16 marca będą podejmowane przez jej dyrekcję.

W tym momencie wprowadzone zostały szczególne środki ostrożności. Pracownicy mierzą temperaturę uczniów i na bieżąco monitorują sytuację. W przypadku dostrzeżenia ewentualnych symptomów zdradzających objawy stanu podgorączkowego u dziecka informowani są rodzice, którzy zabiorą je ze szkoły. Ograniczona została również obecność na terenie placówek osób z zewnątrz.

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy rząd RP przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: poradni psychologiczno-pedagogicznych; specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych; młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych; przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej; szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich; szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Komunikat dla dyrektorów placówek

12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;

- od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;

- poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;

- od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;

Komunikat dla rodziców

Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;

- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;

- jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;

- przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;

- rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;

- śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Komunikat dla uczniów

- pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);

- przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;

- odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;

- przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

- Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.

INFORMACJA WS. WYDARZEŃ KULTURALNYCH

Działalność instytucji kulturalnych zostaje zawieszona na dwa tygodnie zgodnie z zaleceniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji w linku poniżej.

https://www.gov.pl/web/kultura/zawieszenie-dzialalnosci-instytucji-kultury-i-placowek-szkolnictwa-artystycznego

Informacje w tej sprawie będziemy przekazywali na bieżąco.

INFORMACJA WS. OBIEKTÓW SPORTOWYCH I REKREACYJNYCH

W dniach 12 i 13 marca zamknięte będą również strefa basenowa i rekreacji w Parku Wodnym, a także sauna, kręgielnia i squash.

W tych samych dniach nie będzie funkcjonował również basen przy I Liceum Ogólnokształcącym.

INFORMACJA WS. WIZYT W URZĘDZIE MIASTA CHEŁM

UM Chełm apeluje do mieszkańców o rozwagę. Jeżeli jest taka możliwość prosimy o ograniczenie wizyt w magistracie i innych urzędach, o ile nie jest to konieczne. Zachęcamy do kontaktu mailowego i telefonicznego z urzędnikami.

Działania mają charakter profilaktyczny i zapobiegawczy.

ZALECENIA

Mieszkańców prosimy o stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W szczególności należy zwrócić uwagę na kwestie związane z higieną. Więcej informacji w poniższych linkach.

https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/

https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/

Szczegółowe informacje o tym, jak chronić się przed ewentualnym zarażeniem znajdą Państwo również na stronie Ministerstwa Zdrowia. Linki poniżej.

https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady

https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych

https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-rodzicow

Apelujemy do mieszkańców o zachowanie rozwagi i rozsądku w sytuacjach codziennych. Jeżeli w ciągu ostatnich dni wrócili Państwo z kraju, w którym występuje koronawirus i macie takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie, należy W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI niezwłocznie skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną PSSE w Chełmie, która znajduje się przy ul. Szpitalnej 48 w Chełmie (nr tel 82 565 34 21). To tam odbywać się będzie wstępna diagnostyka, zapadać będą również decyzje o ewentualnym skierowaniu pacjenta do Szpitala na oddział zakaźny.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci koronawirusa są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Dlatego szczególnie w ich przypadku niezwykle istotne jest stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz, w miarę możliwości, pozostanie w domu.

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców o zaopiekowanie się starszymi osobami z rodziny oraz otoczenia i wyręczanie ich w codziennych czynnościach takich jak m.in. robienie zakupów. Jeżeli wyrażają Państwo wolę zostania wolontariuszem, który mógłby pomagać osobom starszym i schorowanym prosimy o kontakt pod numerem telefonu 82 564 31 92, po godz. 15:30 pod nr tel. 692 589 699.

Zalecamy również, aby wszyscy mieszkańcy, w sytuacjach, w których nie zachodzi taka konieczność, pozostali w domu.

Informujemy jednocześnie, że zarządzeniem Prezydenta Miasta Chełm powołany został Sztab Kryzysowy, w skład którego weszli przedstawiciele władz Miasta i jednostek podległych, służb medycznych, mundurowych. Powołanie sztabu ma na celu sprawne realizowanie zadań związanych z profilaktyką oraz zapobieganiem ewentualnym zarażeniom i rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Przyjazne strony

 rzecznik  
    chdk logomdk  
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack