Chełm - największe polskie miasto przy granicy Unii Europejskiej. Dawna stolica księstwa, województwa i ziemi chełmskiej. Gród o ponadtysiącletniej historii...

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow
Loading
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link

«
»
  1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5

A Free Template From Joomlashack

A Free Template From Joomlashack

ZIELONE MIASTO

Facebook

fb

Rekrutacja do szkół i przedszkoli

KULTURA MAŁEGO I DUŻEGO CZŁOWIEKA BUTTON

ipk

WSCH

Logo Funduszu Dróg Samorządowych - odnośnik do strony informacyjnej projektu

Zyj po chelmsku
 

zorza

logo 3 Plus

baner mielec

12B

logo hospicjum chelm

Deklaracja dostępności

5478204
Wizyt dziśWizyt dziś1923
Wizyt wczorajWizyt wczoraj2053
W tym miesiącuW tym miesiącu16234
Ogółem od 12 08 2009Ogółem od 12 08 20095478204

14 stycznia 1392 roku Chełm uzyskał prawa miejskie

14 stycznia 1392 roku z rąk Króla Władysława Jagiełły Chełm otrzymał prawa miejskie.

„W imię pańskie. Amen. Na wieczną rzeczy pamiątkę Władysław z łaski bożej król Polski, wielki książę litewski i dziedzic Rusi, itd. oświadczamy teraz i na przyszłość, komu należy, wszystkim, którzy będą czytali niniejszy dokument, iż mając wzgląd na to, że został sporządzony w dobrej wierze wójta, rajców, wszystkich obywateli i mieszkańców naszego miasta Chełma, naszych wiernych poddanych oraz pragnąc, aby oni żyli pomyślnie pod naszym panowaniem, a chcąc obszary i ziemie … spustoszone i nieuprawiane – o ile byśmy z pomocą bożą mogli – doprowadzić do lepszego stanu użytkowania, wymienione nasze miasto Chełm przenieśliśmy i przenosimy po wieczne czasy z prawa polskiego i ruskiego na prawo niemieckie zwane magdeburskim usuwając tamże wszystkie prawa polskie i ruskie oraz wszelkie obyczaje, które zazwyczaj zamącają samo prawo niemieckie. […]”

Tymi słowy rozpoczyna się przywilej lokacyjny miasta Chełma z 1392 roku, zachowany w oblacie z 1780 roku. Nadanie praw magdeburskich było jednym z ważniejszych momentów w historii miasta. Dokument został wydany 14 stycznia 1392 roku (w samą niedzielę, w oktawę Trzech Króli, w obecności szlachetnych Jana z Babic, kasztelana wiślickiego, Mikołaja Wężyka… ) na zamku w Lubomlu. Przedłożony królowi Władysławowi Jagielle projekt przywileju prawdopodobnie nie zyskał akceptacji. Trzydzieści lat później, 28 września 1425 roku przedłożono kolejny przywilej z pewnymi zmianami. Dokument z 1392 roku był bardziej szczegółowy. Nadawał miastu prawo niemieckie i określał uprawnienia wójta i rolę radnych. Przywilej nadawał miastu sto łanów frankońskich. Granice gruntów miejskich zostały wytyczone na podstawie przekazów źródłowych pochodzących z XIX wieku. Na zachodzie obejmowały wieś Zawadówkę, drogę do Rejowca i znaczną część lasów (Kumowa Dolina). Granica zachodnia obszaru miejskiego biegła przez Dziewiczą Górę, wzdłuż dóbr Horodyszcze; północna oddzielała dobra Czułczyce; wschodnia zaś opierała się na gruntach wsi Serebryszcze; od południa graniczyła z dobrami Uhra. Obszar północny obejmował wieś Stańków, Okszów, Nowiny, a na południu wieś Żółtańce.

Formalny awans miasta Chełm dawał szansę dla dalszego rozwoju gospodarczego. Sprzyjał rozwojowi handlu dając prawo zakładania sklepów. Królewski przywilej stanowił podstawę do powołania samorządu miejskiego. Mieszkańcy Chełma zostali wyłączeni spod jurysdykcji urzędników królewskich. Sprawy karne miały być rozstrzygane przed dziedzicznym wójtem. Powołano burmistrza oraz radę złożoną z 16 rajców oraz wspierającą wójta w sprawach karnych, ławę miejską.

Nadany akt lokacji utrwalał ówczesne osiągnięcia oraz dawał podstawy do dalszego rozwoju. Warto podkreślić, że granice zapisane w akcie lokacji miasto Chełm osiągnęło dopiero w XX wieku. Znane nam źródła dotyczące lokacji miasta przechowywane są w zbiorach Archiwum Państwowego w Lublinie.

Przyjazne strony

 rzecznik  
    chdk logomdk  
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack