Chełm - największe polskie miasto przy granicy Unii Europejskiej. Dawna stolica księstwa, województwa i ziemi chełmskiej. Gród o ponadtysiącletniej historii...

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow
Loading
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link

«
»
  1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5

A Free Template From Joomlashack

A Free Template From Joomlashack

Nowy Honorowy Obywatel Miasta Chełm

Podczas Sesji Rady Miasta Chełm w dn. 19.09.2019 r. nadano Honorowe Obywatelsko Miasta Cyprianowi Odorkiewiczowi ps. "Krybar".

Decyzja została podjęta jednogłośnie.

Projekt uchwały, przyznającej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chełm Cyprianowi Odorkiewiczowi, przedstawił dyrektor Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm, p. Daniel Domoradzki.

Do kompetencji Rady Miasta należy nadawanie i pozbawianie honorowego obywatelstwa Miasta.
Nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Chełm jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania Rady Miasta Chełm.
 
Cyprian Odorkiewicz, pseudonim konspiracyjny "Krybar" (powstały z połączenia pierwszych sylab imion jego dwóch córek: Krystyny i Barbary), urodził się w 11 grudnia 1901 roku w Kaliszu, jednak lwią część swojego życia spędził w Chełmie.
 
Od 1910 roku Odorkiewicz uczył się w rosyjskim gimnazjum w Chełmie, a od 1915 roku w polskiej Szkole Filologicznej Chełmskiej, czyli późniejszym Gimnazjum Państwowym imienia Stefana Czarnieckiego.
 
W Chełmie Odorkiewicz podjął pierwszą pracę. Pisywał do redakcji kilku czasopism, był m.in. współredaktorem "Zwierciadła", którego wydawcą był Kazimierz Czernicki. Od 1916 roku piastował stanowisko urzędnicze w Zarządzie Miejskim w Chełmie, gdzie z czasem objął funkcję kierownika Wydziału Administracyjnego.
 
W listopadzie 1918 wstąpił do odradzającego się Wojska Polskiego. Przydzielono go do 1 pułku szwoleżerów, w którym dosłużył się stopnia kaprala. W lutym 1920 roku oddelegowano go do pracy w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w Chełmie, natomiast w czerwcu 1920 mianowano zastępcą dowódcy plutonu zwiadowców w 144 pułku strzelców kresowych. Po wojnie z bolszewikami w listopadzie 1920, został zdemobilizowany.
 
W 1934 roku został wybrany radnym Rady Miejskiej w Chełmie, kandydował również na Prezydenta Miasta, jednak na propozycję Stefana Starzyńskiego, ówczesnego prezydenta Warszawy, przeniósł się do stolicy i jesienią tego roku objął stanowisko naczelnika Wydziału Ogólno-Administracyjnego w Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy.
 
Dwa lata później prezydent Warszawy mianował go swoim delegatem na dzielnicę - Starostwo Grodzkie Warszawa-Północ. W 1938 roku ukończył kurs instruktorów obrony przeciwlotniczej i został komendantem obrony przeciwlotniczej rejonu Warszawa-Północ.
 
We wrześniu 1939 roku Cyprian Odorkiewicz brał czynny udział w wojnie obronnej po napaści Niemiec na Polskę. Uznano go za jednego z najbardziej zasłużonych obrońców Warszawy.
 
Po kapitulacji stolicy prezydent Stefan Starzyński mianował go starostą Warszawy-Północ. Po zajęciu miasta przez Niemców i zlikwidowaniu przez nich polskich urzędów państwowych w październiku 1939 roku Zarząd Miejski mianował go dyrektorem Miejskiego Biura Dzielnicowego Warszawa-Północ. Funkcję tę pełnił do wybuchu Powstania Warszawskiego.
 
W międzyczasie prowadził aktywną działalność konspiracyjną. Najpierw w organizacji "Warszawianka", a następnie w Federacji Organizacji Narodowo-Katolickich „Unia”, która w 1942 roku została scalona z Armią Krajową. 11 listopada 1943 rozkazem Komendanta Głównego AK Odorkiewicz został awansowany do stopnia kapitana.
 
Po wybuchu Powstania Warszawskiego Cyprian Odorkiewicz dowodził VIII Zgrupowaniem w Rejonie i Obwodu Śródmieście AK, a następnie Grupą Bojową „Krybar” na warszawskim Powiślu. W kolejnych tygodniach obejmował funkcje zastępcy dowódcy Grupy „Powiśle” ppłk Stanisława Błaszczaka „Róg” oraz dowódcy I batalionu strzelców 36 pułku piechoty Legii Akademickiej AK.
 
Po kapitulacji przebywał w obozach jenieckich na terenie Niemiec. W 1945, po wyzwoleniu przez wojska brytyjskie, wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, utworzonych poza granicami Polski po kapitulacji w 1939 roku. Pracował w sztabie Polskiego Okręgu Wojskowego w Lubece, a następnie w Szlezwik-Holsztyn.
 
W 1948 roku został zdemobilizowany, jednak nie zdecydował się na powrót do Polski, w której konstytuowały się komunistyczne władze. Zamieszkał w Paryżu, a w 1954 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W ostatnich latach swojego życia pracował w rozgłośni Radio Wolna Europa w położonym w ówczesnej RFN Monachium.
 
Zmarł nagle, 9 lipca 1966 roku, na atak serca w Monachium. Tam został pochowany. Miał żonę oraz dwie córki.
 
Historia Cypriana Odorkiewicza pseudonim "Krybar", jego nierozerwalne związki z Chełmem oraz szlachetna i bohaterska postawa w okresie najtrudniejszym dla narodu polskiego, sprawiają, iż zasadnym jest przyznanie mu Honorowego Obywatelstwa Miasta Chełm.

 

 

Przyjazne strony

 rzecznik  
    chdk logomdk  
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack