Chełm - największe polskie miasto przy granicy Unii Europejskiej. Dawna stolica księstwa, województwa i ziemi chełmskiej. Gród o ponadtysiącletniej historii...

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow
Loading
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link

«
»
  1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5

A Free Template From Joomlashack

A Free Template From Joomlashack

Pelnomocnik osob niepelnosprawnych

Pełnomocnik Osób Niepełnosprawnych

informacje i porady telefoniczne

tel. 82 565 38 97

 

WSCH

Facebook

fb

KULTURA MAŁEGO I DUŻEGO CZŁOWIEKA BUTTON

ipk

kal impr baner

segregacja ODPADY

zorza

logo 3 Plus

baner mielec

12B

Moja Komenda

422

logo hospicjum chelm

3738

4610219
Wizyt dziśWizyt dziś388
Wizyt wczorajWizyt wczoraj1104
W tym miesiącuW tym miesiącu16420
Ogółem od 12 08 2009Ogółem od 12 08 20094610219

Rowerowy piknik Radia Zet

IMG 00843 kwietnia na Placu Łuczkowskiego odbył się rowerowy piknik Radia Zet. Rowerowe miasteczko, które stanęło w centrum miasta w ramach akcji „Rowerowy kwiecień z Radiem Zet”! zaoferowało mieszkańcom wiele atrakcji. Był to m.in. tor do jazdy rowerem imitujący prawdziwe warunki ruchu miejskiego - skrzyżowania, znaki, światła… słowem wszystkie pułapki czekające na młodych rowerzystów.

Wszystkie dzieci zostały nagrodzone upominkami. Podczas eventu przeprowadzone były także pokazy bezpieczeństwa dotyczące ochrony głowy cyklisty. Specjalna maszyna testująca kaski rowerowe miała przekonać wszystkich niedowiarków, że trzeba i należy używać tego akcesorium. Pod namiotem radiowym ustawione były dwa profesjonalne trenażery rowerowe. Uczestnik siedząc na prawdziwym rowerze mógł wziąć udział w symulowanym wyścigu kolarskim na określonym dystansie i trasie. Każdy startujący miał stworzone te same warunki, a nad wszystkim czuwał komputer sterujący, odpowiadający za wyświetlanie trasy na dużym ekranie oraz dozujący obciążenie w zależności od jej nachylenia. W specjalnym namiocie serwisowym każdy gość miasteczka mógł uzyskać poradę w zakresie doboru właściwego roweru i dodatkowego sprzętu.

Do wygrania był czerwony rower firmy Romet. Wystarczyło wziąć udział w konkursach sprawnościowych dla mężczyzn i kobiet, czy teście wiedzy o Radiu Zet, Romet i Green Velo.

Przypomnijmy, że Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest to najdłuższy w kraju szlak, przebiegający przez pięć województw. Pozwala odkryć mało znane, a dla wielu egzotyczne obszary Wschodniej Polski. W Lubelskim są to: zielone Polesie z Doliną Bugu i Lasami Sobiborskimi oraz Roztocze z najpiękniejszymi terenami Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz zalesionymi dolinami potoków Szum, Sopot, Tanew i Jeleń.

Wschodni Szlak Rowerowy GREEN VELO (www.greenvelo.pl), o długości ok. 2 tys. km, przebiega przez regiony: Warmińsko-Mazurskie, Podlaski, Lubelski, Podkarpacki i Świętokrzyski. Dużym atutem trasy jest poprowadzenie jej w naturalnych, niemal dziewiczych obszarach, chronionych parkami narodowymi i krajobrazowymi. Turysta, wybierający się w wyprawę po Green Velo, może przeżyć pasjonującą przygodę, poczuć bliski kontakt z przyrodą i odetchnąć naprawdę czystym powietrzem. Czasem wyprawa taka może być wymagająca, bo szlak na długich odcinkach wiedzie daleko od  wielkomiejskich aglomeracji, nie oznacza to jednak tułania się po zupełnych pustkowiach, bez szansy na bezpieczny i wygodny nocleg.

W Regionie Lubelskim, w którym Green Velo liczy ok. 400 km, na szlaku i w jego bliskim sąsiedztwie zarejestrowanych jest prawie 200 miejsc przyjaznych rowerzystom (MPR) oraz ok. 40 miejsc obsługi rowerzystów (MOR). Miejsca przyjazne rowerzystom to m.in.: obiekty noclegowe, gastronomiczne, usługowe, ale też muzea, izby regionalne i wiele innych, przyjaźnie nastawione do rowerzystów, którzy zechcą zrobić tam krótką lub dłuższą przerwę na odpoczynek, posiłek, nocleg, czy też na zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych. Obiekty te wyposażone są w zestawy narzędzi potrzebnych do naprawy rowerów. Z kolei miejsca obsługi rowerzystów, zlokalizowane bezpośrednio na trasie, to miejsca wypoczynku zaopatrzone w altany lub zadaszenia, stoły i ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne. Tu można schronić się w czasie deszczu, przeczekać największy letni upał, posilić się, by nabrać sił do pokonania kolejnego odcinka szlaku.

W Lubelskim Green Velo prowadzi od przeprawy promowej na Bugu w Gnojnie, na pograniczu z Regionem Podlaskim, do lasów Roztocza i Puszczy Solskiej, gdzie poniżej Suśca, w okolicach Tomaszowa Lubelskiego, nasz region graniczy z Podkarpackim. Na północy województwa szlak biegnie nadbużańską doliną, m.in. przez Janów Podlaski ze słynną stadniną koni arabskich w Wygodzie, Terespol z okolicznymi fortami twierdzy brzeskiej oraz znane ze świątyń i sanktuariów różnych wyznań wsie: Pratulin, Kostomłoty, Kodeń, Jabłeczna, Sławatycze. Ważnym przystankiem jest Włodawa – miasto trzech religii i kultur (z corocznym jesiennym Festiwalem Trzech Kultur) oraz położona w sąsiedztwie letniskowa Okuninka nad j. Białym.

Z Okuninki szlak prowadzi przez Lasy Sobiborskie, z rezerwatami „Żółwiowe błota” i „Trzy jeziora”, do nadbużańskiej Woli Uhruskiej. Ta duża agroturystyczna wieś położona jest już na Pagórach Chełmskich, którymi trasa wiedzie do Chełma. W tym historycznym mieście trzeba koniecznie zobaczyć sanktuarium maryjne na Górze Chełmskiej oraz unikalne, przebiegające pod zabytkowym centrum, Chełmskie Podziemia Kredowe. Kolejną atrakcją na szlaku jest Krasnystaw, w którym warto zwiedzić pojezuicki zespół klasztorny z dawną katedrą biskupów chełmskich, a latem wziąć udział w słynnym święcie chmielarzy i piwowarów „Chmielaki”.

Od Krasnegostawu na Roztocze szlak wiedzie wzdłuż Wieprza przez Tarnogórę, Nielisz z największym zalewem regionu (ok. 950 ha) oraz zabytkowy Szczebrzeszyn z pomnikami chrząszcza z wiersza Brzechwy. To tu wkracza na Roztocze Środkowe – do Zwierzyńca i Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ze  Zwierzyńca, z którego można dojechać do renesansowego Zamościa (pomnika UNESCO), biegnie łącznik szlaku przez Biłgoraj w kierunku rzeki San i Sandomierza. Sam szlak prowadzi natomiast dalej na południe, przez roztoczańskie letniska: Górecko Kościelne, Józefów, Nowiny, Oseredek, Susiec, Na tym odcinku przebiega przez słynące z licznych wodospadów doliny Szumu, Sopotu, Tanwi i Jelenia, uznane w ogólnopolskich plebiscytach (m.in. „Rzeczpospolitej” i „National Geographic Traveler”) za najpiękniejsze cuda natury w Polsce. Te i wiele innych atrakcji przyrodniczych i kulturowych można znaleźć na GREEN VELO w Regionie Lubelskim (www.greenvelo.pl).

 


Przyjazne strony

 rzecznik  
    chdk logomdk  
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack